Ділова репутація суттєво впливає на розвиток підприємницької діяльності, бізнесу та будування відносин з партнерами і клієнтами. Позитивне відношення до компанії гарантує довірливе ставлення до неї клієнтів, інвесторів та аудиторії загалом. Проте, нажаль, одного лише ведення справ за принципами чесності та прозорості часто недостатньо.


Формування ділової репутації


Складність поняття, що розглядається, зумовлена його належністю до декількох аспектів: юридичного, рекламного, психологічного. Маркетологи та спеціалісти з піару різними інструментами здатні впливати на свідомість цільової аудиторії, яка обирає послуги чи товари під впливом реклами. У зв’язку з цим, в наш час, коли інформація стала головним засобом конкурентної боротьби, якість продукції поступається місцем грамотній стратегії піару.
Ділова репутація завойовується роками або навіть десятиліттями, але це лише півсправи, адже конкуренти не цураються ніяких методів, аби похитнути чужий успіх та зайняти місце тих, хто досяг більшого.


Інтернет та ЗМІ як засоби впливу на ділову репутацію


Ставлення споживачів до тієї чи іншої компанії формується на суб’єктивному рівні, за рахунок впливу засобів інформації, найбільш швидкісним та оперативним з яких є мережа Інтернет. Миттєве реагування на будь-яку подію, відсутність необхідності друкувати матеріал на папері, на відміну від журналів та газет, а також можливість висловлювати власну точку зору в коментарях призвели до того, що саме в Інтернеті люди можуть знайти відповіді на всі питання. Проте чи завжди подана інформація є достовірною?
Портали новин, пабліки в соціальних мережах, канали в месенджерах, - їх автори, намагаючись бути першими, іноді поширюють інформацію без ретельної перевірки її на відповідність істинному положенню речей. Спростування неправдивих відомостей далеко не завжди може реабілітувати об’єкт, що постраждав. Розповсюджена, передрукована, багато разів розшарена в соціальних мережах, інформація встигає вплинути на аудиторію. Крім того, у величезній кількості випадків першоджерело губиться в океані посилань та репостів, а скандальні заголовки, які майстерно видумують автори, вкарбовуються в пам’ять.
Проте, така випадковість, пов’язана з неуважністю чи халатністю журналістів, менш поширена, ніж продумана стратегія конкурентів, спрямована на вчинення шкоди бізнесу, політичній кар’єрі тощо.


Нечесна гра: розповсюдження (не)достовірної інформації


Складність притягнення до відповідальності за приниження ділової репутації зумовлена тим, що оціночні судження не підпадають під випадок, що дає можливість подати позов до суду. Тому, критикувати роботу тієї чи іншої організації або конкретної людини без остраху може кожен, і це теж матиме вплив на аудиторію. Навіть якщо людина не згодна з автором, в неї може пролетіти думка, мовляв, диму без вогню не буває, і при виборі конкретного товару чи послуги віддасть перевагу конкурентам.
В політичних іграх все ще складніше. Відомо багато випадків, коли викривався зв’язок з бізнесом близьких родичів політиків, їхні шалені статки, будинки та автомобілі, ціна яких недоступна для пересічного громадянина. При цьому постає питання, чи мають засоби масової інформації право транслювати такі дані, і це при тому, що інформація відповідає дійсності. Щодо негативного впливу на рейтинг політика сумніватися не доводиться.
Зниження доходів, занепад бізнесу, втрата ділових партнерів, співробітників, спонсорів та дилерів, зменшення кола споживачів, падіння ефективності роботи, - основні наслідки втрати позитивної ділової репутації.


Реакція на наклеп


Намагаючись встановити справедливість, слід бути обережним, аби не завдати ще більшої шкоди. Окрім того, довести факт розповсюдження інформації, що не відповідає дійсності, доволі складно та потребує відповідності декільком умовам. ЗМІ із задоволенням використовують скандальні заголовки на кшталт «Шахрай N виправдовується в суді», що призводить до розвитку скандальної теми. Навряд чи такий результат задовольнить сторону, що підверглася наклепу.


Будування стратегії захисту в суді слід довірити професійному адвокату, який, опираючись на діюче законодавство, зможе успішно відстояти правоту постраждалої сторони. Окрім того, адвокат у сфері захисту ділової репутації ретельно відпрацює план взаємодії із засобами масової інформації. Лише правильно обрана юридична тактика, використання різних способів та методів вирішення проблем дозволить досягнути бажаного результату.


Інструменти для вибудовування ділової репутації

Інформаційне поле засівається зернами, що дають свої плоди у вигляді відношення до продукції, послуг та компанії в цілому. У намаганнях сформувати позитивне ставлення аудиторії слід поєднати декілька аспектів:

  • Високу якість товару, що надається споживачеві.
  • Турботливе ставлення до клієнтів та ділових партнерів.
  • Регулярний аналіз ринку та реакцію цільової аудиторії на нові запровадження.
  • Ретельно сплановану піар-кампанію, що підкреслює найсильніші сторони.
  • Прозорість та чесність перед клієнтами та бізнес-партнерами, діяльність, що не суперечить нормам чинного законодавства.

Поєднання цих компонентів суттєво підвищує шанси на успіх. У разі неправомірного приниження ділової репутації слід звертатись до досвідченого та компетентного адвоката у цій сфері, який допоможе відновити порушені права, спростувати недостовірні відомості та вжити реальних заходів для відшкодування майнової шкоди та збитків.

 

kkucher